sprzedaż kamienic warszawa mokotów sprzedaż kamienic saska kępa

+48 603 229 229

Skorzystaj z naszego doświadczenia

Zanim kupisz mieszkanie. Jak dokonać dobrego wyboru? [5 KROKÓW]

W teorii wybór idealnego mieszkania powinien być łatwy. W praktyce przysparza wielu problemów. Jak sobie z nimi poradzić?
Niewiele osób potrafi odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie, czym jest dla nich mieszkanie. Tylko „sypialnią”, czy miejscem gdzie spędzamy większość czasu? Świadomość własnego stylu życia jest pierwszym kluczem do trafnego wyboru. Co jeszcze?

Polecamy tekst Dariusza Sawickiego, który na łamach Polityka radzi, o czym warto pomyśleć zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania.

Nowe mieszkanie. Kupić czy wynająć?

Jeśli ktoś nie jest pewien czy spędzi w danym mieszkaniu przynajmniej 4-5 lat, to prawdopodobnie bardziej opłacalną formą będzie najem. Jednak jeżeli decydujemy się na stałe zamieszkanie w danym miejscu, to zakup jest decyzją bardziej trafną pod względem ekonomicznym. Oczywiście pod warunkiem, że uda nam się znaleźć korzystną ofertę i nie chodzi tu tylko o cenę, ale też koszt kredytu, o ile zamierzamy skorzystać z takiej formy finansowania. Dodatkowo dochodzi tu też kwestia mentalności. W Polsce silny jest kult własności i nie wszyscy są gotowi na to, by długotrwale wynajmować mieszkania.

Pokutuje przekonanie, że jeśli się wynajmuje, to „ładuje się” pieniądze w próżnię, bo do czyjejś kieszeni. To przekonanie często prowadzi do strat finansowych, gdy ludzie decydują się na kompletnie nieopłacalną inwestycję w zakup nieruchomości. Z drugiej jednak strony, zdarza się, że ktoś wynajmuje mieszkanie, którego właściciel zgadza się na wieloletnią umowę. Nagle okazuje się, że jego sytuacja ulega zmianie, a powody osobiste zmuszają go do sprzedaży mieszkania lub przeznaczenia na inne cele. Taką ewentualność też należy wziąć pod uwagę.

Jak wybrać odpowiednią lokalizację mieszkania?

Mówi się, że najważniejsze kryteria wyboru nieruchomości to lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Tyle że dla każdego z nas ta idealna lokalizacja może oznaczać coś innego. Często spotykanym błędem jest wybór lokalizacji pod kątem dobrego dojazdu do pracy. Owszem, jest to ważny czynnik, szczególnie w dużych miastach, jednak warto pamiętać, że miejsce pracy może ulec zmianie.

Często wybieramy mieszkanie w tej samej okolicy, w której mieszkaliśmy wcześniej. Jest to podejście asekuracyjne, ale nie zawsze zmienia nasze życie na lepsze. Poszczególne części miasta zmieniają się, podobnie jak nasze własne preferencje.

Warto się też zastanowić jakie otoczenie najbardziej nam odpowiada. Czy zależy nam na spokoju i ciszy, czy ważniejsza jest dla nas infrastruktura w pobliżu. Kiedyś mało ważnym kryterium były dla nas parki, place zabaw czy bliskość szkół – teraz może być to jedno z kluczowych kryteriów wyboru. Nasze potrzeby zmieniają się z czasem i warto mieć tego świadomość. Nie zakładajmy, że jeśli teraz świetnie mieszka się nam w ścisłym centrum, nasze odczucia będą podobne, kiedy np. powiększy się rodzina. I wreszcie, przeanalizujmy, które z listy naszych wymagań względem przyszłego mieszkania są priorytetowe, a z których możemy zrezygnować.

Mieszkanie do remontu. Czy należy się tego bać?

Podjęcie decyzji na zakup lub wynajem mieszkania do remontu wymaga poważnego rachunku sumienia. Wiele osób ma własną koncepcję tego, jak powinno wyglądać ich lokum. Ta grupa zmieni każde wnętrze, a potrzeba remontu będzie dla nich zaletą, a nie wadą.

Jednak jeżeli słowo „remont” przyprawia o zimne dreszcze, warto poważnie zastanowić się jak duże koszty psychiczne będzie niosła za sobą zmiana wyglądu przestrzeni. Trzeba też pamiętać, że remont jest niezwykle czasochłonny i nie ogranicza się do „wymyślenia” idealnego wnętrza. Często wiąże się on z długimi godzinami spędzonymi na wybieraniu płytek lub kontaktach z ekipą remontową.

Jeżeli nie jesteśmy gotowi na pełen remont, możemy wziąć pod uwagę zakup lub wynajęcie mieszkania do odświeżenia. Częstym błędem jest w tym przypadku niedoszacowanie kosztów i nakładu pracy, jakich wymagają od nas poprawki. Taki rozjazd między założonym budżetem zmian, a ich faktycznym kosztem potrafi wynieść nawet 50 proc. przeznaczonych pierwotnie na ten cel środków.

Akty notarialne i umowy wynajmu. Poznaj stan prawny mieszkania.

Kiedy już znajdziemy idealne mieszkanie zwróćmy uwagę na jego stan prawny. Istotne są informacje dotyczące choćby osób zameldowanych w mieszkaniu. Przy akcie notarialnym zakupu mieszkania właściciel powinien okazać zaświadczenie z wydziału meldunkowego, z którego treści wynika, że w sprzedawanym lokalu nikt nie jest zameldowany.

Ważne są również informacje zawarte w dziale III księgi wieczystej, gdzie mogą być wpisane służebności, co w praktyce może oznaczać, że w kupowanym mieszkaniu ma prawo zamieszkiwać osoba, na rzecz której taka służebność została ustanowiona. Sprzedający musi zapewnić takiej osobie inne lokum, a newralgiczny zapis musi zostać usunięty z księgi wieczystej.

Dość często występującym przypadkiem jest hipoteka wpisana w dziale IV księgi wieczystej. Jest to sytuacja standardowa, wynikająca z faktu zaciągania przez właścicieli kredytu. Hipoteka nie jest zagrożeniem, pod warunkiem wybrania prawidłowej procedury zakupu takiego mieszkania. W praktyce występuje kilka możliwości jej spłaty w zależności od tego, jak strony transakcji się umówią.

Pułapek jest sporo. Właśnie tu ważna może okazać się rola doradcy, który uświadomi nabywcę mieszkania o występujących ograniczeniach, a następnie podpowie bezpieczne rozwiązanie sytuacji.

Kup mieszkanie i zainwestuj swoje pieniądze.

Zakup mieszkania dla samego siebie niewiele się różni od zakupu stricte inwestycyjnego. Dlaczego? Trzeba pamiętać, że świat się zmienia, wymusza większą mobilność. Wysoce prawdopodobnym jest, że wcześniej czy później będziemy mieszkanie sprzedawać. Dlatego przy zakupie warto wziąć pod uwagę aspekt inwestycyjny. Czy dane mieszkanie straci na wartości, czy też za kilka lat wciąż będzie interesującą pozycją na rynku wtórnym?

Nie można także zapominać o kosztach związanych z kupnem mieszkania m.in. taksie notarialnej, prowizji bankowej przy kredycie, czy też kosztach związanych z doradztwem.

Pragmatyzm przed emocjami – trudne do wykonania, ale naprawdę warto próbować.

Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.